Ako si vybrať fotografické štúdio na prenájom, ktoré ti nebude kaziť robotu
Nie všetky fotografické štúdiá sú rovnaké. Niekedy máš pri fotení pocit, že ti priestor pomáha – a inokedy, že ti hádže polená pod nohy. Ak si fotograf, ktorý nemá vlastné štúdio a prenájom je tvoja realita, výber správneho priestoru môže rozhodnúť o tom, či pôjde o pohodové fotenie alebo deň plný stresu.
Za tie roky, čo fotím a prenajímal som si fotografické stúdia, som si vytvoril jednoduché kritériá, ktoré mi pomáhajú rýchlo zistiť, či má štúdio potenciál alebo len dobre vyzerá na fotkách. Samozrejme teraz sme to už v štúdiu Fotokom všetko zohladnili.

Svetlo, ktoré poslúcha
Základ. Ak štúdio nemá spoľahlivé svetlá alebo ich musíš desať minút hľadať v skrinke, niečo je zle. Over si, aké svetlá sú k dispozícii, akej sú značky, aký majú výkon – a či ich vieš ovládať jednoducho. V ideálnom prípade jedným dotykom, napríklad cez tablet. V Bratislave sa objavuje trend štúdií, ktoré ponúkajú len daylight a žiadne záblesky či trvalé svetlá. Ak potrebuješ plnohodnotné štúdio, pýtaj si zoznam svetiel aj modifikátorov (softboxov), ktoré sú súčasťou prenájmu. Ak nie je verejne dostupný, nech ti ho pošlú.

Výška stropu nie je detail
Nízky strop vie pekne zabiť kreativitu. Ak potrebuješ nasvietiť scénu z výšky alebo robiť široké kompozície, budeš bojovať s tieňmi a priestorom. Minimum je 3 metre – a to už je hranica, s ktorou sa dá v pohode pracovať na väčšinu štúdiových projektov. Pokiaľ nefotíš niečo špeciálne, kde potrebuješ kreatívne svietenie zhora vo veľkej výške, tri metre sú dostatočné. Aj my v foto štúdiu Fotokom máme tento rozmer a bežne v ňom fotíme aj náročnejšie produkcie.
Čistota a poriadok (aj v kábloch)
Ak sa musíš pred fotením prehrabávať v zamotaných kábloch a hľadať chýbajúcu spúšť, uberá to z profesionálneho dojmu aj z tvojho času. Dobre organizované štúdio má všetko na svojom mieste – a nie je to o OCD, ale o rešpekte k tvojej práci.
Tichý komfort pre klienta
Ak fotíš ľudí, potrebuješ, aby sa uvoľnili. A to sa v studenej hale s plastovou stoličkou a rachotiacou klimatizáciou nestane. Dobrý priestor má zázemie, kde si klient môže dať kávu, odložiť veci, oddýchnuť si. Komfort nie je luxus – je to nástroj.
Technická podpora a ľudský prístup
Stalo sa mi, že som prišiel do štúdia a personál mi ani nevedel zapnúť svetlá. Keď máš otázku alebo niečo nejde, potrebuješ niekoho, kto vie reagovať a rozumie tvojej práci. Štúdio by nemalo byť len o prenájme priestoru, ale o podpore tvorby.
Pozadia – základná potreba, nie extra služba
Niektoré štúdiá majú len jednu stenu, často s nejasným pozadím po predchádzajúcich nájomcoch. Pokiaľ nevidíš na fotografiách štúdia vystavaný biely fabión (zalievané biele pozadie bez hrán), pýtaj sa, aké pozadia sú k dispozícii. Majú papierové rolky? V akom sú stave? Vedia ich zavesiť? Minimálne potrebuješ šírku 2,75 m, v ideálnom prípade až 3,5 m. A hlavne – aby to nebolo na tebe, doniesť si vlastné.
Miesto pre tím
Aj keď fotíš portrét jedného človeka, často tam nie si sám. Vizážistka, klient, kreatívny tím. V štúdiu s rozlohou 30 m² je zrazu plno a prekážate si navzájom. Over si, aká je reálna plocha na fotenie a či budeš mať priestor sa hýbať – a dýchať.
Prístup do štúdia a parkovanie
Pre veľké produkcie (alebo aj len väčší kufor plný techniky) je zásadná vec – dá sa tam zaparkovať? Mnoho štúdií nemá parkovanie vôbec, alebo je vzdialené. A druhá vec: ak štúdio nie je na prízemí, má výťah? Lebo 4. poschodie bez výťahu s rekvizitami ti vie veľmi rýchlo zničiť deň.
Bonusové detaily, ktoré potešia
TV na kolečkách, ozvučenie, Wi-Fi, možnosť okamžitého tetheringu, samostatná maskérňa, zatemnenie, parkovanie pri vstupe… Možno to nie je nevyhnutné, ale keď to všetko funguje, cítiš rozdiel. A presne tieto drobnosti oddeľujú “fotenie” od naozaj profesionálneho zážitku.